Aziz Nesin’e Atfedilen Bir Fıkra

Doğru Cevap Bulundu

Herkese selamlar,

Müjdat Gezen’le yapılan bir röportajda Aziz Nesin’e atfedilen bir fıkra ile karşılaştım. Aziz Nesin’in ciddi bir külliyatına sahip olmama rağmen bu yazıyı hiçbir kitabında bulamadım. Belki de kitaplarında yer almayan ona aitmiş sanılan hatalı alıntılanan bir anekdottur. İngilizce’de bunlara “misquote” deniyor. Okuduğum yazının linki aşağıdadır.

Fıkra şöyle:

Bir Amerikalı arkeolog son gün arkeolojik kazılar yaptığı bir köy evinde kalıyor. Köylünün bir tane tavuğu var onu kesmiş, ekmek, yoğurt ikram etmiş. Sabun kokan çarşaf sermiş.

Arkeolog da, ‘Geleneksel Türk misafirperverliği bu işte, ne güzel bir milletsiniz’ demiş. Sonra da ‘Tuvalet nerede?’ diye sormuş. Köylü açmış kapıyı tarlayı göstermiş ‘git oraya yap’ demiş. Adam da ‘Siz gerçekten çok güzel insanlarsınız, değişik milletsiniz, seviyorum sizi, ama sizde her şey var, bir tek organizasyon yok.’ demiş. Köylü de ‘Bey, o senin dediğin bizde olsaydı eğer, sen gelip bizim değil, biz gelip babanın toprağına sıçardık’ demiş.

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/solcu-olmak-cok-zor-509057

Dikkatli Ağustos 30, 2020 Kategori » Kitap.
3 Cevap
Cevaplandı

Müjdat Gezen anlaşılan bu fıkrayı çok seviyormuş. 

2001 yılında Milliyet’te de Hakkı Devrim’e (Berrin Cankat takma adıyla yazmış) aynı fıkrayı anlattığı bir yazı var: 

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/berrin-cankat/kim-kimin-bahcesine-edecek-5286977 

* Aziz Nesin’in Amerikalı arkeologla ilgili yazısının olduğu bir de “Sizin Memlekette Eşek Yok Mu” – hikaye / anı derleme kitabı var ancak orada da bu fıkraya benzer bir hikayeye rastlamadım. 

Öte yandan, yaptığım aramada benzer herhangi bir fıkraya da başka bir yerde de rastlamadım.  

Belki de Aziz Nesin bunu bir yerde yazmadı, Müjdat Gezen’le yaptığı bir sohbette ona direkt anlatmış olabilir.

Tek çare bu fıkrayı nereden duyduğunu veya okuduğunu Müjdat Gezen’e sormak.  🙂 

Benden başka kimseden de herhangi bir cevap gelmediği için sanırım bu soruyu bu şekilde kapatacağım… 


(Berrin Cankat)
Kim kimin bahçesine edecek?..

Müjdat Gezen’e “Yarasa’nın prömiyerini ve seni seyredeceğim diye o kadar heveslenmiştim; nasip değilmiş. Kapıdan döndük… 1.200 kişilik salona 1.700 kişi davet edilmiş!” deyince, Aziz Nesin’in bir fıkrasını anlattı bana:
“Amerikalı arkeolog, Anadolu’daki çalışmalarını bitirmiş. Çadırlar toplandığı için, son geceyi dağ başında bir köylünün evinde geçirecek. Bizim garip son tavuğunu kesmiş, elindeki üç beş yumurtayı kırmış, buz gibi ayran yapmış, sabun kokan çarşaflar sermiş… Amerikalı böyle ağırlanmaya alışık değil, ağzı açık kalmış. Yatmadan evvel tuvaletin yerini sorunca, köylü kapıyı açıp bahçeyi göstermiş, “İhtiyacını bir kenarda görüver” diye.
Amerikalı rahatsız olmuş, ama ne yapsın. Döndüğünde köylüye “Ya, demiş, çok iyi insanlarsınız, her şeyiniz var, ama sizde bir şey eksik… siz Türkler’de organizasyon yok!”
“Yahu beyim, demiş köylü, o dediğin bizde olsaydı, sen gelip benim babamın bahçesine değil, ben gelip senin bahçene ederdim. Seninki de laf mı şimdi! “

Ayaklı Ansiklopedi Eylül 27, 2020 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Sevgili Admin, ilginiz için teşekkürler.

Dikkatli Eylül 27, 2020 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Rica ederim. 

RE: Aziz Nesin'e Atfedilen Bir Fıkra

Ayaklı Ansiklopedi Eylül 27, 2020 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Cevabın