RE: Deney-Kişilik oluşumu-Gen mi, çevre mi? 2 Kardeşi ayırıyorlar

Merhaba, başka yerde sorulmuş merak ettim. Teşekkürler.

“Merhaba. Belki 10 yıl öncesinden bir film. Bir bilim adamı yada filozof olabilir. Eski zamanlarda geçiyor film. At arabaları zamanı, İngiltere gibi.

2 kardeş arasında psikolojik bir deney yapıyor. Birini zenginlik içinde, özel derslerle hanımefendi gibi yetiştiriyor, bakıcısına ona sevgi göstermesini söylüyor kendi de sevgi gösteriyor. El bebek gül bebek misali.

Diğer çocuğu ise sevgisiz, aç ve yoksulluk içinde ahırlarda falan yatıp kalkmasını sağlıyor, kötü davranıyor ve orada çalışanlardan da o çocuğa kötü davranmalarını istiyor.

Amacı bebekken aldığı bu çocukların davranışlarını incelemek, sevgiyle büyüyen ve sevgisiz büyüyen cocuk arasında ne farklar olacak. Araştırma yapıyor. Kişiliğimizi yaşadıklarımız ne kadar etkiliyor yoksa çoğu şey doğuştan mı?

Sevgiyle büyüyen kız çocuğu zalim ve kötü oluyor. Fakat diğeri merhametli bir çocuk oluyor.

Sonunu izleyemedim ve hep aklımda. Adını bilen varsa minnettar olurum.”


RedGoldGreen Cyborg Haziran 24, 2020 Kategori » Film.
10Cevap

Bu filmin konusu benimde  ilgimi çekti ve de araştırmaya başladım..Geniş çaplı araştırmalarım neticesinde  ise şu filmi buldum (De Tweeling – 2002)

Google’ya filmin adını yazarak birkaç Türk sitesinde (Türkçe alt yazılı versiyonuna ulaşabilirsiniz..Filmin wikipedia’dan çevrilmiş konusunu aşağıya yazıyorum!

 

Film , altı yaşındayken ayrılan ikiz  kardeşler Lotte ve Anna’nın  hikayesini anlatıyor . Ebeveynlerinin ölümünden sonra, kavga eden uzak akrabalar arasında “bölünmüşler”, biri Hollanda’da , diğeri Almanya’da büyütülüyor . Lotte, Amsterdam’da sevgi dolu orta sınıf entelektüel bir ailede büyür ve Anna, geri kalmış bir bölgede yaşayan fakir bir Katolik köylü ailesi tarafından sanal bir kölelikle büyütülür.

Ordinaryüs Ocak 25, 2021 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Cevabınız