Lütfen Sorduğunuz Soruların Cevaplarını Kontrol Ediniz! İstediğiniz Cevabı Aldıysanız Onaylayınız.
D İ K K A T İ N İ Z E ! ! !
İstek/Öneri kategorimiz Blog bölümümüze taşınmıştır. Lütfen istek öneri soru ve konularınız için Kalem Sizde bölümümüzü kullanın!

İsminiUnuttum.Com Facebook Sayfamız

Kendi blog sayfanız olduğunuz biliyormuydunuz ? İstediğiniz herhangi bir konuda kendi bloğunuzu yazmak için blog bölümümüze üye olup giriş yaptıktan sonra Buraya Tıklamanız yeterli!
Duyuruların Tümünü Gör

Şehidim sen rahat uyu yerinde.. Toprağın bol olsun..

98 İnceleme

Bu yazıyı yazmak için bu cümlemde dahil yazdıklarımı en az 8 - 9 kere silip yeniden yazmışımdır. Neresinden başlasam neresinde bitirsem nereye daha çok dikkat çeksem derken baktım ki bir başlangıç dahi bulamıyorum bu kahramanlıklar karşısında. İnanılmaz öyküler, inanılmaz kahramanlıklar, inanılmaz bir inanç var her bir saniyesinde Çanakkale savaşının..

Ki derken son kez yazdıklarımı sildim.. Çünkü bir resim gördüm ki çanakkale savaşı hakkında binlerce cilt kitap ta yazılsa bu resmin anlattıklarını anlatamaz bence.. Kelimelerin tam anlamı ile kifayetsiz kaldığı ender hallederden biridir. Gerçekten tek kare bir resim ile herşey anlatılmış, herşey betimlenmiş.. 

13 yaşında şehit olan kardeşimden, 60 yaşındaki şehit olan dedeme, 10 yaşında su ve ekmek dağıtan kız kardeşimden 65 yaşındaki nineme kadar hepinizin tek tek ellerinden öpüyorum.. Ruhunuz şad olsun şehitlerim.. Artık çoğu kişi farkında olmasada, rahata ve huzura alışmış ve bu günü ve sizleri sadece üzüm hoşafı ve arpa çorbası ile anan insanlar sizler sayesinde bunları unutacak kadar rahata kavuşmuş bulunmaktalar..

Dediğim gibi yazmaya kalksam bunun arkası gelmez, yıllarca yazsam bu yazının sonu gelmez.. Fakat sizlere bir yazıyı paylaşmak istiyorum ki oda çanakkale savaşının tanınan simalarından biri olan KocaSeyit lakaplı Seyit Onbaşı'mızdır. Herkes Koca Seyit'in kimsenin kaldıramayacağı imkansız diye düşündüğü mermiyi kaldırıp topun ağzına sürmesi ile tanır. Peki bu kahramanımızın, bu vatan evladı yiğidin sonrasını hiç merak ettiniz mi ? Bu cümlelerim sakın yanlış anlaşılmasın lütfen savaştaki en küçük kardeşimden en büyük abime, dedeme kadar herkes kahraman herkes seyit onbaşı kadar ülkesi için canını ortaya koymuş kardeşlerim, şehitlerimdir.. Ama bir de Seyit Onbaşı'nın hikayesi ve sonrasına bakalım lütfen.. Bunu daha önce okumuştum fakat bir yere kadardı. İlk defa Seyit Onbaşı'nın dağda kömür işi ile uğraştığına dair olan devamını gördüm ve eklemek istedim. Dediğim gibi yazının devamını bende ilk kez görüyorum. Ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır bilemeyeceğim ama mutlaka araştıracağım..

Bu kısımdan sonra olan yazı tamamı ile alıntıdır ;

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çanakkale’de 276 kiloluk top mermisini tek başına sırtlayıp İngiliz zırhlısını vuran kahraman.

1889'da Balıkesir'in Havran ilçesine bağlı bir orman köyü olan Manastır köyünde doğan Seyit Ali, Yörük çocuğudur.

Mavi gözlü ve ufak tefektir.

Gariban Anadolu köylüsü.

Keçi güder arada kaçak odun kömürü yapar satar.

1909’da askere gider.

1912’de Balkan Savaşı’na katılır.

1914’te Birinci Dünya Savaşı başlayınca Çanakkale cephesinde topçu eri olarak bulundu.

18 Mart1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Ali, Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevlidir.

(Savaşın en kritik anlarından birinde Queen Elizabeth zırhlısından atılan bir top mermisi Mecidiye Tabyası'na isabet eder. Mecidiye Tabyası'nın pozisyonu çok kritiktir. Boğazdan geçen düşman savaş gemilerini vurmak üzere oradadır. Ve hedef alınan tabyada geriye sadece iki er ve tabya komutanı kalmıştır. Bu erlerden bir tanesi Seyit Ali Çabuk'tur. Seyit, 276 kiloluk bir mermiyi, mataforası yani vinci bozuk olan topçu bataryasına tek başına sırtlayarak yerleştirmeyi başarır. İlk denemesinde Ocean gemisini vurmayı başaramaz, ikinci kez tekrar bunu dener ve başarır, ancak yine vurmayı başaramaz İngiliz zırhlısını. ve son denemesinde Niğdeli Ali'nin de yardımıyla top mermisini bataryaya yerleştirir. Ve Ocean gemisini dümen sisteminden vurmayı başarır. Ocean daha sonra sürüklenir ve Nusrat’ın döşediği mayınlardan birine çarparak batar. Bazı iddialara göre, Seyit Onbaşı’nın attığı top, Fransız Bouvet zırhlısını vurmuştur. Bazı askeri tarihçiler ise Seyit Onbaşı’nın hikayesini yalanlar, düşman zırhlılarının mayına çarparak battığını anlatır.)

Bu başarısından ötürü onbaşı rütbesine yükseltilmiş bir de ödül olarak çift tayın verilmiş.

O da bir hafta sonra kursağından geçmeyince istememiş.

Seyit Ali, 1909'da gittiği askerden, 1918'de onbaşı olarak döner.

1915’teki zaferden sonra 3 yıl daha Çanakkale’de askerliğe devam eder.

1918’de terhis olur.

SABAHA KADAR EVİNİN KAPISINI ÇALMADI

Çanakkale’den Havran’daki köyüne kadar 145 kilometreyi 13 günde yayan yürür.

Köyünde onu herkes öldü bilmektedir.

Geldiğinde evine giremez. Çünkü 9 yılda belki karısı, yeniden evlenmiş olabilir. Akşamdan geldiği evini sabaha kadar göz hapsine alır. Sabah koyunları çıkarmak için gelen bir akrabası ile karşılaşır.

“-Sen kimsin?

-Ben Seyidim.

-Biz seni öldü biliyoruz.

-İşte sağ döndüm. Benim hanım evli mi?

-Hayır evli değil. Bir çocuğun var içeride, çocuğu korkutursun. Bağırarak git, haberi olsun.”

Kapıdan eşinin ismini seslenir. 8 yaşında bir kız çocuğu kapıya gelir. “Anne” diyor, “kapıda sakallı biri var korktum.” Annesi geliyor kapıya bakıyor ki, adamı. “Korkma kızım o senin baban.”

Ve 9 yıl sonra kızıyla böyle tanışıyor.

O kız, sonradan nine olduğunda torunlarına, “Baba deyip de bir müddet kucağına oturamazdım” der.

BİR TEK ATATÜRK HATIRLAR

Kocaseyit, harpten döndükten sonra burada köyünde kimseye savaş ile ilgili bir şey anlatmaz. 9 yılda yaşadıklarını kendine saklar. Kolay değil, yaşanan olaylar, büyük travmalar yaratmıştır muhtemelen. 1929’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir açılış için Havran'a gelir. Açılıştan sonra Havran Nahiye Müdürü’ne der ki, “Burada bir Seyit Onbaşı olacaktı onu görmem lazım.”

Ancak Havran Nahiye Müdürü, Seyit Onbaşı’nın hangi köyde olduğunu bilmez. “Buluruz tabii Paşam” deyip, Edremit askerlik şubesinden Seyit’i sordurur. Manastır köyünde bulunur. Şubeden 2 jandarma görevlendirilip salınır. Sabah çıkan jandarmalar akşamüstü köye gelir. Kocaseyit, dağa kömüre gitmiştir. Jandarmalar evinin önünde akşama dek bekler. Akşam geç saatte evine gelen Seyit, jandarmayı görünce, kaçak kömür için geldiklerini sanır. Ama bozuntuya vermez. Askerlere “suçum ne ki” diye sorar. “Hayır, suçun yok biz seni bekliyoruz. Seni Paşa çağırıyor.” Seyit, sevinir. Gece yarısı vardıklarında nahiye müdürü, Seyit’i perişan vaziyette görünce, önce onu bir güzel yıkatır, berberde saç sakal traşı yaptırır. Sabah da elbisesini verir. Atatürk’ün yanına çıktığında, biraz sohbetten sonra Paşa ‘ne istersen, iste sen büyük kahramanlık yaptın’ der. Maaş bağlatılmasını teklif eder. Seyit Ali, “Hayır paşam" demiş, "biz görevimizi yaptık maaş için değil” der. Tek bir isteği olur Atatürk’ten, “Ben dağda kaçak odunla kömür imal ediyorum. Havran ve Edremit'te gece kaçak satıyorum. Senin emrinle o dağdaki ormancılar baltamı almasa. Rahat çalışsam, maaş da istemem”

Atatürk, nahiye müdürüne talimat verir, Seyit’e dokunulmasın diye.

Ancak iki yıl sonra yeni gelen nahiye müdürü bu emri uygulamaz, Seyit’e pek rahat verilmez.

Seyit Ali Onbaşı, bir süre daha dağda odun kömürü yapar.

Yaşlanmaya başlayınca zorlanır, Havran’da bir fabrikada hamallığa başlar.

Seyit Ali Çabuk, 1939'da 50 yaşındayken, zatürreye yakalanır ve yaşamını yitirir.

Köyündeki mezara gömülür.

18, Mart, 2015 Duyurular kategorisinde isminiunuttum.com (27,524 puan) tarafından  yazıldı

5 Yorum

Tek kelimeyle muhteşem bir yazı olmuş...
eline yüreğine vede gönlüne sağlık üstad.kendinizi herzaman ayrıcalıklı kılmayı başaran diğer adminlerden farklı olarak üyelerinin sorunlarıyla aynen bir doktorun hastasıyla ilgilendiği gibi  ilgelenen bir yönetici profili çiziyorsunuz aslında ta kendisisiniz.ben kendim şahsım kullanıcısıyla birebir ilgilenen her türlü sorunun üstesinden gelen bir adminle karşılaşacağımı zannetmiyordum,sizi gördükten sonra bu sitede nekadar emek verirsem vereyim yabana gitmeyeceğinin herzaman farkında vede bilincinde oldum.
ah6i32x6szgn0k0mv2
 
<a href="http://google.us">google</a>
 
<a href=http://google.us>google</a>
 
fqbwc2p9f4ksmboytn
7u7mw50pwrvibyj6za
 
<a href="http://google.us">google</a>
 
<a href=http://google.us>google</a>
 
8q9syp58t1r4kwl5eo
o4mqjzdtd49gl656i2
 
<a href="http://baidu.com/">baidu</a>
 
<a href=http://baidu.com/>baidu</a>
 
5xu6awko5gkf9z11px
...