Lütfen Sorduğunuz Soruların Cevaplarını Kontrol Ediniz! İstediğiniz Cevabı Aldıysanız Onaylayınız.
D İ K K A T İ N İ Z E ! ! !
İstek/Öneri kategorimiz Blog bölümümüze taşınmıştır. Lütfen istek öneri soru ve konularınız için Kalem Sizde bölümümüzü kullanın!

İsminiUnuttum.Com Facebook Sayfamız

Kendi blog sayfanız olduğunuz biliyormuydunuz ? İstediğiniz herhangi bir konuda kendi bloğunuzu yazmak için blog bölümümüze üye olup giriş yaptıktan sonra Buraya Tıklamanız yeterli!
Duyuruların Tümünü Gör

Toprağın bol olsun usta kalem Yaşar Kemal

34 İnceleme

Eserleri 41 dilde çevrilerek yayınlanan, Türk edebiyatına her yönü ile harikulade katkılarda bulunan büyük kalem ustası Yaşar Kemal vefat etmiştir.. Sadece eserleri ile değil hem hayata bakış açısı hem düşünce yapısı hemde ileri görüşlülüğü ile gerçek bir sanatçıdır kendisi.. Toprağın bol olsun üstat..

Geniş ve detaylı bilgi için ; http://url.isminiunuttum.com/295884

1, Mart, 2015 Duyurular kategorisinde isminiunuttum.com (27,524 puan) tarafından  yazıldı

5 Yorum

Yazınızı okuduğumda Yaşar Kemal'in okuduğum kitapları geldi aklıma , belki de pek çok kişi gibi muhteşem tasvirleri. Okudukça okuyasım gelen okudukça yanıbaşımda hissettiğim.. Ucu bucağı belli olmayan çakırdikenlikler, taa karşıki adadan gelen balık kokuları..
 Ve birkaç ay önce yayınladığı şu anda da vasiyeti sayılan mesajı:
"Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin.
Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir.
Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar."
  Mekanı cennet olsun.
Öncelikle Allah rahmet eylesin demek istiyorum. Gerçekten büyük bir yazardı demek çok çok yetersiz kalacak bir cümle bana göre.. Kalem üstadı deyişi ise tam anlamıyla taşı gediğine oturtmaktır yaşar kemal için bence.. Film izleyicisinin yorumu dikkatimi çekti de..

Yaşar kemalin vefat ettiği gün herkes facebook ve twitter da bir anda kitaplarından alıntılamalar yayınlamaya başladı.. Ama dikkat çeken şey ise herkesin alıntılamasının aynı olduğu idi.. Büyük yazar deniyorr ama kitapları 41 dile çevrilmiş büyük bir yazarı aslında kimse okumuyor.. Kalıplar hep aynı.. Bu benim için çok üzücü bir durumdu..

Fakat Filmizleyicisi'nin "çakırdikenlikler" tabirini görünce gerekten okuduğunu görmek beni mutlu etti. Çünkü yaşar kemal özellikle 1960-70 İstanbul boğazının eski halini anlatırken ki tasvirlerinde ve Doğu Anadoluyu tasvir ederken çokça kullandığı bir terimdir.. Görünce mutlu oldum yazayım dedim :)
Ailemde kitap okuyan çok insan olduğu için Yaşar Kemal'in kitaplarını da küçük sayılabilecek yaşlarda okumaya başladım. Ve nedense Yaşar Kemal denince aklıma ilk olarak çakırdikenlik ve balık kokusu gelir. Ölümler -yanlış anlaşılmayacaksa yazdığım - popülerliğini artırır ya kişinin umarım bu vesileyle okumayanlar da en az bir kitabını okur üstadın.
Popülerliğini arttırdığı doğrudur ama büyük buhrandır aynı zamanda. Çünkü aynı zamanda mükemmel eserlerin devamının gelmeyeceğinin de bir göstergesidir. Bizden bir kuşak önceki yazarlardan rahmetli Aytunç Altındal'ın kitapları bambaşkadır.

Kendisi araştırmacı yazardı ve araştırmacı yazar lakabını hak eden bir elin parmağını geçmeyecek sayıda gazetecilerden biriydi. Araştırmalarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.. Bu vesile ile rahmetli Aytunç Altındal'ı da anmış olduk.. Toprağı bol olsun..
38z0da155y2rxee4bs
 
<a href="http://google.us">google</a>
 
<a href=http://google.us>google</a>
 
o6eharcrekr6rcuoyv
...