Lütfen Sorduğunuz Soruların Cevaplarını Kontrol Ediniz! İstediğiniz Cevabı Aldıysanız Onaylayınız.
D İ K K A T İ N İ Z E ! ! !
İstek/Öneri kategorimiz Blog bölümümüze taşınmıştır. Lütfen istek öneri soru ve konularınız için Kalem Sizde bölümümüzü kullanın!

İsminiUnuttum.Com Facebook Sayfamız

Kendi blog sayfanız olduğunuz biliyormuydunuz ? İstediğiniz herhangi bir konuda kendi bloğunuzu yazmak için blog bölümümüze üye olup giriş yaptıktan sonra Buraya Tıklamanız yeterli!
Duyuruların Tümünü Gör

Kahve kültürü ve kahve çeşitleri

254 İnceleme

Ay vallaha şu kahve olmadan kendime gelemiyorum! "

diyen kıl tiplerden asla değilim. Hatta ve hatta bıraktım kahve olayını gidip bir de

“ Starbucks'ın filtre kahvesi olmadan açılamıyorum! "

diyen itici tiplerden ise asla değilim! Böyle diyen birini görürseniz hiç çekinmeden ağzına ağzına vurabilirsiniz! Şu marka takıntısı çok ayrı bir şey. Amerikan filmlerinden özenilen kağıt bardak ve üzerine isim yazılması çok ayrı kıl bir olay.

Tamam bende kahve severim ama dozunda be arkadaş.. En sevdiğim şekerli Türk kahvesidir. Aslında en sevdiğimden öte içebildiğim en sert kahve Türk kahvesidir. Diğer kahve çeşitlerinde muhakkak krema ve bol süt tercih ederim. Aşağıdaki resimde de örebileceğiniz gibi sevdiğim kahve onların içerisinden cafe mocha dır. Benim için önemli olan içtiğim kahvenin yumuşaklığıdır. Kahve sadece bir aroma bir esans gibi tamamlayıcı olmalıdır. Evet kahve tiryakilerinin hiç hoşlanmadığı bir şey bu bahsettiğim ama tabi ki renkler ve zevkler mevzusu yine. Bir kere arkadaşımın zoru ile filtre kahve denilen o ziftten 1 yudum aldım ki 3 gün ağzımın içi bataklık gibiydi. Miğdemden hiç bahsetmiyorum bile. Ya tamam zevkler ve renkler asla tartışılmaz ama arkadaş bildiğin zift ya başka bir şey değil..

Geçen gün yaşadığım bir olay. Bir kafede arkadaşımla oturuyoruz sokağın altında da starbucks var. Neyse bir çift geldi ve konuşuyorlar ki kızın elinde bir kahve bardağı var. Hani starbucks'dan almış elinde başka bir kafeye geliyor. Yanındaki erkek arkadaşı ile konuşuyor derken bizde kulak misafiri olduk demeyecem biz baya baya dinledik çünkü.

Erkek :

"Kızım o elindeki kahve ne ya ? Daha yeni bi tane içmedin mi sen ?"

Kız :

"Ya ben starbucks kahvesi içmeden açılamıyorum. Bunu eve götürücem sabahları ısıtıp içiyorum ben."

Bakın bu olay yada diyaloglarda kesinlikle değiştirme ve abartı yoktur. Bu ne lan ? Olaya bak sen.. Concon ( Görünüş ise tamamen kokoş zaten ) Yanlız eleştireyim derken o kadar çok starbucks yazdım ki yazı eleştiriden çıktı resmen viral reklamlara döndü :)

Neyse bu kadar sövdükten sonra birazda esas konumuza geçelim. Kahve çekirdeklerini, yapılmasını, hatta brezilya'ya kadar üretilmesini inceleyeceğimiz ayrı bir yazı da olacak. Ama ondan önce genel olarak en çok kullanılan kahve çeşitlerine ve içeriklerine bakalım diyorum. Bir önceki cümlemi okudum da anlatım bozukluğu var aslında. Kahve çeşitleri değil de hazırlanış ve içeriklerine bakalım demek daha doğru. Çünkü aşağıda ki resimde vermiş olduğum bütün karışımlar espresso ile hazırlanmakta. Şimdi görselimizde fincanlar altında isimleri yazmakta, fincan içerisinde ise içerikleri yazmakta. 

Tabi siz google amcadan Türkçesine bakmaya bile erindiğiniz için onların Türkçelerini de ben yazıcam. Genel olarak adı geçen kavramlar şunlardır ;

Mil Foam : Süt Köpüğü

Whipped Cream : Krem Şanti

Steamed Milk : Normalde buhar desteği ile pişirilen süt oluyor ama iş zor ki evde normal kaynatma süt ile yapılabilir. Burada önemli olan kısım süt tamamen fokur fokur kaynamayacak.

 

27, Şubat, 2015 Sizden gelenler kategorisinde Aysun (721 puan) tarafından  yazıldı

6 Yorum

Senin yazılarını özellikle anlatım tarzın yüzünden dikkat ve ilgi ile takip ediyorum!
Teşekkür ederim :) Zaman buldukça daha çok yazarım ben.. Kafamıza göre takılıp ( tabi belli sınırlar içerisinde ) istediğimiz konudan bahsedebiliyoruz, yazabiliyoruz değil mi ?
Tabiki.. Sizden gelenler bölümünde daha sonra açacağımız kategoriler dahilinde olmasa bile saygı,ahlak,terbiye kuralları çerçevesinde ad*lt, wa*ez ve telif hakkı içermeyen her türlü konuda yazıp çizebilirsiniz. Kalem sizde bölümümüz bütün üyelerimizin keyfine açıktır :)
ılık bir mocha nın yerini hiç bir şey tutamaz...
n2zzhu4x5nlb7kqy01
 
<a href="http://google.us">google</a>
 
<a href=http://google.us>google</a>
 
yr7bejc2duv8g7qbzi
wcsps91jw1u0bxq0g0
 
<a href="http://baidu.com/">baidu</a>
 
<a href=http://baidu.com/>baidu</a>
 
jre5wfxtybtlw6tzpk
...