Lütfen Sorduğunuz Soruların Cevaplarını Kontrol Ediniz! İstediğiniz Cevabı Aldıysanız Onaylayınız.
D İ K K A T İ N İ Z E ! ! !
İstek/Öneri kategorimiz Blog bölümümüze taşınmıştır. Lütfen istek öneri soru ve konularınız için Kalem Sizde bölümümüzü kullanın!

İsminiUnuttum.Com Facebook Sayfamız

Kendi blog sayfanız olduğunuz biliyormuydunuz ? İstediğiniz herhangi bir konuda kendi bloğunuzu yazmak için blog bölümümüze üye olup giriş yaptıktan sonra Buraya Tıklamanız yeterli!
Duyuruların Tümünü Gör

Tiyatrolar haftası namına küçük bir eleştiri..

21 İnceleme
Öncelikle tiyatro izlemeyi gerçekten seven biriyimdir. Özellikle Antalya’da belediye tiyatrosu ve Antalya Opera Ve Balesi’ndeki oyunları hiçbir şekilde kaçırmamaya çalışırım.

Bu tiyatroya gitme meselesi bence entellektüel görünüm içerisinden çıkarılmalı. Çünkü orada alabileceğiniz hazzı başka bir yerde alamazsınız. Diyebilirsiniz ki zevkler ve renkler farklıdır. Bunu dediğiniz zaman sadece tiyatrodaki komedi veya drama şeklindeki seçiminize saygı duyarım. Fakat sinemayı seçmek yada seçmemek diye bir şey olmamalı bence.. İçimizde sinemaya gitmeyen yok gibi bir şeydir sanırım.. Fakat sinemadan çıktıktan 2 saat sonra aklınızda artık hiç bir şey kalmayacaktır. Çünkü gerek televizyon gerek sinema yada görsel yayınlar dolayısı ile televizyon yada daha doğru tabirle sinematik gösterimler o kadar rutin bir hal aldı ki biz bunları çok basit bir şekilde kolayca öğütebiliyoruz. Aman aman bir değeri kalmıyor gözümüzde ne yazık ki..

Fakat tiyatro öyle değil.. Orada gördüğünüz herşey gerçek.. Yani elinizi uzatsanız dokunabileceğiniz seviyedesiniz. Ve elinizde cips kola izleyebileceğiniz bir yer değil çünkü karşınızda kanlı canlı insanlar var. Ayrıca şurada durdurayım denebilecek bir şeyde değil.. Yani dikkatinizi dağıtabilecek şeyler yok, tamamı ile odaklanabiliyorsunuz. Oradaki performansları bir düşünsenize ? Bir film yada dizi bile aynı sahneler için onlarca çekim yaparken onların böyle bir şansı yok! 1,5 – 2 saatlik gösterimlerde tek bir hata yapmadan, öksürmeden yada hapşurmadan size kesintisiz o hisleri yaşatabiliyorlar. Bu gerçekten taktire şayan bir durum.. Hani çoğu kişinin aklına bile gelmez gitmek.. ( İmkanı olmayanlar şehrinde yada ilçesinde tiyatro olmayanlara lafım tabiki yok ) Ama olanlar gerçekten bunu bir alışkanlık haline getirdikleri zaman aslında şimdiye kadar neleri kaçırdıklarını fark edecekler..

Evet seçim olmamalı her kültürün ve her tür sinemanın tadına varılmalı diyen benim. Ama şurada bir gerçek var ki buda göz ardı edilemez.. Buda çok kalitesiz oyunlar.. Evet bir film çekip milyonlara ulaşabilirsiniz ve zahmetsizce onlarca kez tekrarını yayınlayabilirsiniz ki zaten bu rahatlık ve erişimde sinemayı cazip kılan etmenlerden birisi. Fakat insanları sinemaya çekmenin de olmazsa olmazı ilk kez gelen bir insanı bile muhteşemdi dedirtebilmektir.. Hani çoğu kişiden tiyatro hakkında şunu duyarsınız ; Çocuklar gitsin! Yada ilkokulda bizi götürürlerdi.. Önüne gelen tiyatro klübü kurup oyun sergileyebiliyor.. Özgür bir ülke ve özgür bir bilinçteyiz herkes istediğini yapabilir. Hatta halktan kişilerin bu tip aktivitelere eğilmeleri güzel bir durum aslında. Ama ne yazık ki kaliteyi de düşüren bir durum.. Sebebi gerekli yatırımların yapılmaması.. Sebebi halkın anlayabileceği türde senaryolardan oluşmaması.. Evet ezbere konuşmak kolay senin için diyebilirsiniz. Ama bu atmosfer ve kültürü bir şekilde aşılamanın yolu da bunlardan geçiyor. Kazancı sinema kadar olabilir mi ? Hayır olmaz.. Ama her oyuncu sinemada mı oynuyor ? Tiyatronun en güzel yönlerinden biri aynı oyunu farklı oyuncular aynı anda farklı yerlerde oynayabiliyor. Yani bu oyuncular ( biraz amiyane bir tabir oluyor oyuncu kelimesi farkındayım )içinde kazan kazan durumu. Keşke bu kültüre daha fazla eğilinse.. Daha kaliteli yapımlar ile hem sanatçılarımız daha iyi ve daha çok kazansa hemde yeni sanatçılar peydah olabilse.. Ama ün şöhret vs.. derken sanırım sinemanın süksesinin yanında pek az kalıyor etkisi..

Sanırım anlatırken daldan dala atladım fazlaca.. Ama bu sayfalarca konuşulabilecek hatta tartışılabilecek bir durum.. Kısacası konumuza dönersek gerçekten farklı kültürler yaşamak, izlencenin gerçek keyfine varmak ayrıca sadece izleyim gelmek değilde sahne ile etkileşimli bir aktivite de bulunmak gerçekten çok önemli. Önemli derken herkesin hayatının bir parçası olması gerekli anlamında söylüyorum.. Umarım birazda olsa meramımı anlatabilmişimdir..
27, Temmuz, 2015 Tiyatro kategorisinde Aysun (721 puan) tarafından  yazıldı
...