Eski bir film arıyorum! Market arabası – Alttan yakın çekim sahnesi

Filmden çok kısa bir sahne hatırlıyorum. Aslına bakarsanız tam da o sahneyi arıyorum.

Süpermarket tarzı bi yerde alışveriş sepeti ya da arabası ismi neyse ona alttan yakın plan yapılmıştı. Market arabasını sağa ve sola döndürünce tekerlerin tam tur kendi etrafında nizami bir biçimde hızlı bir dönüşü gösteriliyordu bu sahnede. Sahne birkaç saniyeden ibaret.

2-3 kere gördüm o yıllarda ve aradan çok uzun bir zaman geçince o sahne aklıma geldi. Aylardır bulamıyorum. Nette gördüm ki yabancı sitelerden de arayanlar var. Onlarla da paslaştım ama bulabilen yok. Ben 2000’li yıllarda gördüm o sahneyi 2006 gibi ama film daha eski de olabilir. Hangi film olduğunu bilen varsa süper olur ama benim pek ümidim yok. Sevgiler…

Acemi Haziran 11, 2020 Kategori » Film.
7 Cevap

İlginç bir film sorusu olmuş ancak verdiğiniz bilgiyle soruyu cevaplayabilecek kişinin, o filmi %100 dikkatle izlemiş ve hala o sahneyi hatırlıyor olması lazım.

Bu filmi izlemeyenlerin de size yardımcı olabilmesi için lütfen biraz daha ayrıntı vermeye çalışın.

Filmi 2-3 kez izlediğinize göre bir şeyler daha hatırlıyor olmalısınız.

Filmin türü nedir (Animasyon / Bilim Kurgu / Komedi / Korku / Macera / Romantik vs.) ?
Filmin çekildiği mekanlar nereleridir (Ülke / Şehir / Bölge / Ortam vs.) ?
Filmin çekildiği tahmini yıllar (90 öncesi / 90’lar / 2000’ler / 2010 civarı vs.) ?
Filmdeki karakter isimlerinden aklınızda kalan var mı ?
Filmdeki karakterlerden herhangi birinin farklı ve dikkat çekici fiziki veya karakteristik özelliği olan var mıydı ?
Filmin genel konusuyla ilgili daha fazla bilgi vermeye çalışın.
Oyuncularla veya yönetmenle ilgili aklınızda kalan herhangi bir ayrıntı var mı ?

 

Ordinaryüs Haziran 11, 2020 Cevaplandı.

Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Bu yazdıklarınızdan birini bile net hatırlasaydım imdb detaylı arama seçeneğinden bulabilirdim belki. Gerçi denedim de ama olmadı benzer çıkan 100 – 150 tane filme tek tek baktım. Hiçbiri değildi. Film evde tek başına tarzı bi filmdi romantik komedi macera tarzı tek hatırladığım bu. Yani %100 doğrudur demiyorum ama korku gerilim aksiyon animasyon vs. değildi ondan eminim. Bir diğer emin olduğum şey ise; 2015 yılından önce çekilmiş bir filmdi. Bu arada ben o sahneyi 2 – 3 kez gördüm. Filmi 2 – 3 kez izlemedim. Hani olur ya evde tv açıktır veya kanal değiştirirken denk gelirsiniz ya da yanınızdaki kişi izlerken siz başka birşeyle uğraşırken denk gelirsiniz… İşte o şekilde en az 2 kez denk geldim o sahneye. Fakat filmi izlediğimden emin değilim. Sahneyi gördüğüm yıllarda film bana yeni sayılacak bir film izlenimi vermişti. Tahminimce 2000 sonrası çekilen bir film. Yani o 15 yıllık süre içerisinde çekilmiş olma olasılığı %99. Anlatacaklarım bu kadar. Sizin de dediğiniz gibi eğer bu şekilde bulunursa bir mucize olmuş olur. Sevgiler…

Acemi Haziran 13, 2020 Cevaplandı.

Sorunuz biraz daha ilginç bir hal aldı. TV’de 2-3 kez hep aynı sahneye denk gelip filmin tamamını izlememiş olmanız oldukça sıra dışı.

Acaba bazı gerilim filmlerinde olduğu gibi evren size bir mesaj göndermeye mi çalışıyordu?  😛

Ordinaryüs Haziran 13, 2020 Cevaplandı.

Henüz market arabası yakın çekimi filmini bulamadım ama şimdilik aşağıdaki video da ilginizi çekebilir.

Nick Kinder adlı vatandaş, sadece 2016 filmlerine ait yakın çekim sahneleriyle ortaya karışık oluşturduğu görsel bir ziyafet sunmuş.

İlginç bir video olmuş:

2016 Movie Close-Ups


Bir de “Extreme Close Up” sahneler var.  Sanırım sizin aradığınız da bu kategoriye giriyor.

Quentin Tarantino bu tip aşırı yakın çekimi çok seven bir yönetmen:

Quentin Tarantino’s Extreme Close Ups


Filmde de herhalde şuna benzer bir sahne vardı:

Ordinaryüs Haziran 13, 2020 Cevaplandı.

Evet evet tam da bu 30 saniyelik videoya benziyordu. Bu hangi filmden? Çekim tekniği birebir aynı diyebilirim. Sadece o çok daha kısa bir geçiş sahnesiydi. Yani sahneyi direkt markette başlamayıp başa 4 – 5 saniyelik bu sahne konulmuş gibi düşünebilirsiniz. Yalnız temiz bi dönüş vardı. Araba dönerken tekerleklerin ikisi birden hızlıca tam bir tur atıyordu kendi etrafında. Bu videodaki dönüşler yavaş kalmış. Filmdeki tek ve kesin bir dönüştü kısacası. Evren bana mesaj gönderiyor olabilir o dönem 🙂 Bunun sebebini ben de baya düşündüm. Aslında çok basit. Film o zamanlar yeni sayılabilecek olan ya da yepyeni denecek bir filmdi muhtemelen ve bu sebepten dolayı tv de sürekli dönüyordu. Şimdilerde bile sinema kanallarında bir filmi haftada 2 kere gördüğüm çok oluyor. Bu o zamanlar da çok oluyordu. Fakat ben o dönemde üniversiteye gidiyordum. Tabiri caizse harıl harıl ders çalıştığım yıllardı. O yüzden film izlemeye vakit bulamıyorumdur diye tahmin ediyorum. Bu arada çabalarınız için çok teşekkür ediyorum. O kadar emek harcadınız, benim için olmasa bile en azından bu emeğiniz için bir yerlerden çıksa keşke.

Acemi Haziran 14, 2020 Cevaplandı.

Cevabın

No Adblocker


Lütfen,

reklam engelleyicinizi duraklatarak
veya

isminiunuttum.com`a izin vererek

sitemize destek olun.

Teşekkürler.