Bilim Kurgu severlerin mutlaka izlemesi gereken bir film – Dark City 1998

Doğru Cevap Bulundu
Dark City (1998) 1h 40min | Mystery, Sci-Fi, Thriller | 16 October 1998 (Turkey) Summary: A man struggles with memories of his past, which includes a wife he cannot remember, and a nightmarish world, no one else seems to be waking up from.
Countries: Australia, USALanguages: English

Önce karanlık geldi. Ardından da yabancılar… Zamanın kendisi kadar eskiydiler. Son teknolojiye hükmediyorlardı. Sadece istemekle fiziksel gerçekliği ayarlayabilme yeteneği… Benim adım Dr. Daniel Schreber. Sıradan bir insanım. Yabancılara deneylerinde yardımcı oluyorum. Kendi türüme ihanet ettim.


John Murdoch yabancı bir otel odasında panik halde pis bir küvette uyanır. Hiçbir şey hatırlamamaktadır. Merak ettiği ilk şey aynada nasıl göründüğüdür. Sandalyenin üzerine özenle yerleştirilmiş giysilere bakar, giyinir, yanlışlıkla fanusun içindeki düşürdüğü balığı biraz önce içinden çıktığı küvete bırakır. Aynı anda telefonu çalar, kaçmalıdır çünkü birileri onu aramaktadır. Yatağın yanına baktığında yerde yatan bir kadın görür. Kadın ölüdür, yerde boylu boyunca üzerine çizili spiral şekiller vardır. Kapıdan çıkarken siyah giyimli, oldukça naif yapılı mercan rengi tenleriyle insan olmadıkları oldukça açık varlıklar görür. Neden takip edildiğini bilmemektedir. Geçmişiyle ilgili küçük kırıntılar beynine hücum eder fakat kim olduğunu bile bilmemektedir. Üstüne üstlük bir cinayetle suçlanmaktadır.     Dark City, 1998 yapımı senaryosunu ve yönetmenliğini adı The Crow  efsanesi ile hafızalarımızda yer etmiş bir Alex Proyas filmidir.


 


Dark City her ne kadar Matrix fırtınasından sonra kenara atılmış bir yapım olsa da konu itibariyle Matrix’e akıl hocalığı yapmışa benzer. Bu özelliği değerini bir kat daha arttırmıştır bence. Seyir boyunca bir taraftan insanı insan yapan şeyi yabancıların peşine düştüğü Murdoch’la beraber bulmaya çalışıyor bir taraftan da soruyoruz kendimize eğer bildiğimizi sandığımız her şey yalansa sevdiğimiz her şey de yalan olabilir mi diye. Anılarımız bize aktarılan bir filmden ibaretse gerçek evimizi nasıl bulabiliriz? Oyuncu kadrosunda başarılı oyunculuklarıyla seyrettiğimiz Rufus Sewell, William Hurt, Kiefer Sutherland(ki bence performansı ile filme derin bir nefes aldırmıştır), Jennifer Connelly yer alıyor. Aklının köşesinde yer etmiş okyanusu bulmak için duvarları yıkmaya niyetli kahramanımıza doktor şöyle diyor bir sahne de; okyanus yok John! Bu şehrin ötesinde bir yer yok. Ev dediğin yer sadece kafanın içinde var. Bizi insan yapan şeyi oturup bir kez daha düşünmek için bu başarılı ama kıyıda sizin gelmenizi bekleyen filmi seyretmediyseniz hala, seyredin. Bizi insan yapan şey beyin denen gizeme yerleştirilen görüntüler bütünümü yoksa asla göremediğimiz lakin varlığı her daim derinlerimize ulaşan duygularımız mı? Bizi evimize götürecek olanın ne olduğuna dair naif ve başarılı bir yapım Dark City. Karanlıktan sonra tüm aydınlığıyla yüzümüze vuran güneş gibi okyanusun kıyısında…

Bilgili Mayıs 1, 2020 Kategori » Film-Dizi Tavsiye.
4 Cevap
Cevaplandı

Aslında film tavsiye sayfası açıklamalarına daha önce IMDB kodu örneğini yazmam gerekirdi, şimdi ekliyorum:

Film Tavsiyelerinizi “Bir Soru Sor”dan Ekleyebilirsiniz

Ordinaryüs Mayıs 2, 2020 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Film tavsiye / yorum.

Ordinaryüs Mayıs 2, 2020 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Bilim kurgu klasiklerinden  “Dark City / Karanlık Şehir”i daha önce izlememiş veya henüz duymamış olan, yeni jenerasyon bilim kurgu hayranı arkadaşların gerçekten de izlemesi gereken bir distopik yapıt.

Narmanson‘a bu filmi hatırlattığı için tşk. Sanırım yakınlarda tekrar izleyeceğim. 🙂

 

Ordinaryüs Mayıs 2, 2020 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Evet gerçekten yeni jenerasyonun kaçırmaması gereken bir film.Ben 10 yaşımdayken babamla izlemiştim.Ayrıca düzenleme için teşekkür ederim.Imdb’yi eklemeyi başaramamıştım?Ama şimdi öğrendim nasıl eklemem gerektiğini.

Bilgili Mayıs 2, 2020 Cevaplandı.
Yorum Ekle

Cevabın