RE: Deney-Kişilik oluşumu-Gen mi çevre mi? – 2 Kardeş

Merhaba, başka yerde sorulmuş merak ettim. Teşekkürler.

“Merhaba. Belki 10 yıl öncesinden bir film. Bir bilim adamı yada filozof olabilir. Eski zamanlarda geçiyor film. At arabaları zamanı, İngiltere gibi.

2 kardeş arasında psikolojik bir deney yapıyor. Birini zenginlik içinde, özel derslerle hanımefendi gibi yetiştiriyor, bakıcısına ona sevgi göstermesini söylüyor kendi de sevgi gösteriyor. El bebek gül bebek misali.

Diğer çocuğu ise sevgisiz, aç ve yoksulluk içinde ahırlarda falan yatıp kalkmasını sağlıyor, kötü davranıyor ve orada çalışanlardan da o çocuğa kötü davranmalarını istiyor.

Amacı bebekken aldığı bu çocukların davranışlarını incelemek, sevgiyle büyüyen ve sevgisiz büyüyen cocuk arasında ne farklar olacak. Araştırma yapıyor. Kişiliğimizi yaşadıklarımız ne kadar etkiliyor yoksa çoğu şey doğuştan mı?

Sevgiyle büyüyen kız çocuğu zalim ve kötü oluyor. Fakat diğeri merhametli bir çocuk oluyor.

Sonunu izleyemedim ve hep aklımda. Adını bilen varsa minnettar olurum.”

RedGoldGreen Cyborg Haziran 24, 2020 Kategori » Film.
6Cevap

Three Identical Strangers ilginç bir belgesel tabii ama arada büyük farklar var.

Three Identical Strangers’da sorumsuz bir anne 3 çocuğunu bakımevine bırakıp gidiyor.

Oysa sorudaki filmde, bir bilim adamı bilinçli olarak çocukları ayırarak deney yapmaya çalışıyor.

Çocuklar üzerinde etik olmayan bazı psikolojik deneylerin daha önce de yapıldığını okudum ancak bu şekilde, çocukların bilerek ayrıldığı gerçek bir deneyi hiç duymadım.

Belki Naziler denemiş olabilir. Özellikle Josef Mengele’nin ikiz çocuklar üzerinde yaptığı garip ve korkunç deneylerin belgeleri de mevcut. Gerçi onlar daha çok fiziki deneyler yapıyorlarmış.

Ordinaryüs Haziran 27, 2020 Cevaplandı.

Cevabınız