RE: Deney-Kişilik oluşumu-Gen mi çevre mi? – 2 Kardeş

Merhaba, başka yerde sorulmuş merak ettim. Teşekkürler.

“Merhaba. Belki 10 yıl öncesinden bir film. Bir bilim adamı yada filozof olabilir. Eski zamanlarda geçiyor film. At arabaları zamanı, İngiltere gibi.

2 kardeş arasında psikolojik bir deney yapıyor. Birini zenginlik içinde, özel derslerle hanımefendi gibi yetiştiriyor, bakıcısına ona sevgi göstermesini söylüyor kendi de sevgi gösteriyor. El bebek gül bebek misali.

Diğer çocuğu ise sevgisiz, aç ve yoksulluk içinde ahırlarda falan yatıp kalkmasını sağlıyor, kötü davranıyor ve orada çalışanlardan da o çocuğa kötü davranmalarını istiyor.

Amacı bebekken aldığı bu çocukların davranışlarını incelemek, sevgiyle büyüyen ve sevgisiz büyüyen cocuk arasında ne farklar olacak. Araştırma yapıyor. Kişiliğimizi yaşadıklarımız ne kadar etkiliyor yoksa çoğu şey doğuştan mı?

Sevgiyle büyüyen kız çocuğu zalim ve kötü oluyor. Fakat diğeri merhametli bir çocuk oluyor.

Sonunu izleyemedim ve hep aklımda. Adını bilen varsa minnettar olurum.”


RedGoldGreen Cyborg Haziran 24, 2020 Kategori » Film.
6Cevap

Three Identical Strangers’da bilim adamı yetimhaneye bırakılan ikiz, üçüzleri ekonomik ve eğitim düzeyi farklı olan ailelere evlatlık verilmesini sağladıktan sonra gelişimlerini inceliyor. Farklı şekilde yetiştirilen bu bireyler nasıl farklı etkileniyor diye ciddi bir deney grubu oluşturmuş bu yetimhandeki çocuklardan. Bence konu baya benzer.

Cyborg Haziran 27, 2020 Cevaplandı.

Cevabınız